Oldalak

2013. március 24., vasárnap

Csokihab repeta

No, még ilyent nem csináltam. Egy régi bejegyzést még egyszer beírok. Mindezt azért teszem, mert a Facebookon előjött ez a kép, de nem jó helyre mutat a link.
Húsvét előtt jól is jöhet ez a recept. :)

Nos, akkor íme az ismétlés: Csokihab tésztanapra

No, persze nem egész napra, hanem csak valami jó zöldséges tészta, valami finom saláta után. Mert azért a csokihab nem jóllakásra való. Egy bizonyos mennyiségnél több elfogyasztása nemcsak a kalóriák miatt mellőzendő, hanem a közérzetükre sincs jó hatással, ha a kelletétén többet eszünk belőle. Mert azért eteti magát, meg kell hagyni! Így semmiképpen sem a tésztanapi étrendünk alapja, csupán koronája lehet. De koronának aztán ragyogó. Az még hozzátartozik a képhez, hogy az itt közölt mennyiség bőven elegendő egy nagylétszámú társaságnak, mert csokihabot készíteni akkor a legjobb, ha a sok vendégtől sok babért learathat a készítője.
Van egy falu Provence-ban, ahol az egyik legnagyobb szakácsgurunak, Alain Ducasse-nak  is van étterme, és ahol élt egy-két magyar is. Erre a falucskára mondta Bereményi Géza, hogy "márpedig ilyen falu nem tud lenni, ez egy filmnek lehet a díszlete".

Szóval, volt ott egy másik nevezetes étterem is, La Table du Lutin néven, ahol olyan csokihabot készítettek, amiért 150 km-ről is eljöttek, még cukrászok is!... Pedig azon a környéken tíz méter egyenes út sincs. Én is jártam ott Pécsről, és én is ettem abból a csokihabból, aminek a receptjét most megosztom mindenkivel.

Csokihab azaz mousse au chocolat a la Table du Lutin

Hozzávalók: 40 dkg fekete csokoládé (legalább 60-70%-os és minél jobb minőségű), 20 dkg vaj, 25 dkg porcukor, 8-10 tojás (a tojások méretétől függően.)
Elkészítése: A tojást szétválasztjuk, a fehérjét félretesszük, a sárgáját a porcukorral addig keverjük, amíg tükörsima lesz. A lágy (nem felolvasztott!) vajat és hozzákeverjük a cukros tojássárgájához. A csokit összetörjük, megolvasztjuk. (Megtehetjük ezt egészen egyszerűen úgy is, hogy hozzáadunk 1-2 evőkanál vizet, s betesszük a mikróba, majd onnan kivéve teljesen simára keverjük). Az olvasztott csokoládét hozzákeverjük az eddigi masszánkhoz. (Gyorsan dolgozzunk, hogy ne hűljön ki a csokoládé.)
 A tojásfehérjét kemény habbá verjük egy csipet sóval. A keményre vert fehérjét ráöntjük a csokira. Majd egy keverőlapáttal „függőleges köröket leírva az alul lévő csokit a óvatos, lassú mozdulatokkal hozzákeverjük a tojásfehérjéhez. Az a cél, hogy úgy keverjük össze a két anyagot, hogy a tojáshabban lévő levegőbuborékok benne is maradjanak, mert ez adja majd meg a habunk megfelelő állagát. Ha türelmetlenül dolgozunk, és a szokásos oldalirányú kevergetést alkalmazzuk, akkor „kiverjük a levegőt” a habból. Amikor a két összetevő már teljesen egyneművé keveredett, akkor néhány órára a hűtőbe tesszük, a hűtőből kivéve azonnal adagoljuk és tálaljuk.

2013. március 10., vasárnap

Párolt káposzta egy kicsit másként

Valahogy az az ötletem támadt, hogy egy kicsit gazdagabban fűszerezzem a párolt káposztát, mint ahogy ez a családból ránk hagyományozódott. Az asztalunk körül mindenkinek ízlett, ezért megörökítem.
Hozzávalók: 1 kg káposzta, 6 kávéskanál só, 4 evőkanál olaj, 2 evőkanál cukor, 2 dkg (5-7 gerezd) fokhagyma, 4 evőkanál szójaszósz, 4 evőkanál almaecet, 1 kávéskanál őrölt bors, 1 kávéskanál őrölt kömény, 2 kávéskanál csípős őrölt paprika, kb. 3 dl víz, 1 szál zöldhagyma vagy 1 csokor snidling (elhagyható).
Elkészítése: A káposztát káposztagyalun legyaluljuk vagy késsel vékony szálakra vágjuk. Alaposan összekeverjük a sóval. Állni hagyjuk. Akár több órával korábban is besózhatjuk. Az olajat megforrósítjuk egy elég nagy lábosban, és ebben nagy lángon néha meg-megkeverve, majd lefedve addig pirítjuk a káposztát, amíg halványan barnulni kezd. Ekkor az edény egyik oldalára húzzuk a káposztát, az üres részre hintjük a cukrot, és addig várunk, míg karamellizálódni kezd. Amikor már barna (de nem égett!!! ) a cukor, akkor összekeverjük a káposztával (ez pár perc, ne hagyjuk magára a készülő ételt), hozzáadjuk, a szójaszószt, az ecetet, a zúzott fokhagymát, a borsot és a köményt. Jól átkeverjük, és felöntjük egy kis vízzel. (Ne tocsogjon, csak legyen egy pici szaftja.) Végül a paprikával is megszórjuk. Jól összekeverjük. Rászórjuk az apróra vágott újhagymát vagy snidlinget, és tálaljuk.
Megjegyzés: Figyeljünk arra, hogy különböző minőségű és sósságú szójaszószok vannak forgalomban, ezen kívül azt is tudnunk kell, hogy az almaecetek általában 6 %-osak, ellentétben a 10-20 százalékos fehérecetekkel. Az ízesítésnél ezeket vegyük figyelembe. A megadott mennyiségek csak tájékoztató jellegűek.
Sültek mellé köretnek nagyon finom, de pl. tésztával vagy rizzsel önálló húsmentes étel is lehet.
Az empszi étrendje szerint önmagában semleges étel. Ezért húsok mellé húsnapon, rizs mellé zöldségnapon, tészta mellé tésztanapon ajánlom.