Oldalak

2010. szeptember 30., csütörtök

Cicege sültpaprikával - ahogy én készítem

Lehet, hogy a cicege az az étel, aminek a legtöbb neve létezik. Ennek ellenére én gyerekkoromban nem ismertem. Egyik mamám sem csinálta, és másnál sem ettem egészen felnőttkoromig. Azt hiszem, először macok néven hallottam még a (pécsi) rózsadombi szomszédasszonyomtól. Aztán én is néha sütöttem. Egyszer jött hozzánk Misi egyik osztálytársa, lehettek akkor vagy negyedikesek, mikor a kisgyerek meglátta, mi készül, nagy lelkesen felkiáltott: - Cicege! No, ettől fogva nálam ez a neve. És hogy mi van benne, az is csak úgy alakult - gondolom szerint, de mivel már neve is ezer van ennek az ételnek (lapcsánka, tócsni, cicege, matutka, bere, macok, harula, vagy siligó ), így a hozzávalók sincsenek kőbe vésve.


A sült paprikának ilyesmi formájával szintén nem az anyám konyháján, hanem az interneten találkoztam először. Van ott ezer recept is, de nem volt érkezésem, hogy most keresgéljek. Úgyhogy ez az én változatom - ez is úgy érzéssel.


Cicege:
Hozzávalók: 1 kg krumpli kb. 10 dkg liszt 4 tojás, 4 kávéskanál só, bors, 4-5 gerezd fokhagyma, zsiradék a sütéshez (kb. 3 tyúktojásnyi zsír, de lehet olaj is.).
Elkészítése: A krumplit megmossuk, meghámozzuk, lereszeljük. Beleününk 4 egész tojást, hozzáadjuk a sót, borsot, és a lisztet, a zúzott fokhagymát. Jól összekeverjük. Egy serpenyőben bő zsiradékot forrósítunk, beleteszünk egy kanálnyi krumplis masszát, a kanállal ellapítjuk, majd ha az egyik fele megsült, megfordítjuk, így készítjük el az egész mennyiséget. Ha megsült, leitatjuk róla a zsírt, mint a rántotthúsról. Melegen tálaljuk.

Sültpaprika-saláta
Hozzávalók: kb. 10 db vastaghúsú paprika, 1 evőkanál olaj, 1 kávéskanál só, 1 kiskanál méz, 1 evőkanál ecet.
Elkészítése: A paprikákat megmossuk és egészben forró sütőben kb. 20 perc alatt megsütjük. Hagyjuk kihűlni, majd lehúzzuk a héját, és kivesszük a csumáját. Összevágjuk, sóval, ecettel, mézzel, olajjal ízesítjük, s jól átkeverjük.

Tipp:
Én amikor kiveszem a paprikákat, már abba salátás tálba szedem bele, nehogy egy csepp leve is elvesszen, kár lenne érte. Nem nagyon izgatom magam, ha egy kis héja rajta marad. Csak azt veszem le, ami könnyen lejön. Csak a csumáját veszem le, a magházát benne hagyom, szeretem ugyanis a magházat és a magot is, hiszen a magban ott van az értékes paprikamag-olaj. A salátás tálban vágom össze kés-villa módszerrel.


Az eMpszi étrendjében a cicegét tésztanapra ajánlom. De ha zöldségnapon esszük, úgy is jó. A zöldségnap igazából a krumpli napja, de van benne tojás is, és több a kalória is benne a zsír miatt, azért javaslom elsősorban tésztanapra. De mindig mondom, hogy az eMpszi étrendje nem a laboratóriumi szétválasztáson, sokkal inkább a praktikus gyakorlaton és az ésszerűségen alapul. A zöldség és a tésztanap megkülönböztetésének alapvetően az az értelme, hogy tésztanapon a magasabb kalóriatartalmú ételek is szerepelhetnek, és a szétválasztás is lehet egy kicsit megengedőbb.
Ami fontos, hogy a cicege mellé együnk valami semleges salátát, ne magában ezzel töltsük meg a gyomrunkat, így a kalóriasűrűség is kedvezőbben alakul. Bármilyen saláta jó mellé. Ezt válasszuk meg évszakok szerint. Tavasszal - mondjuk - a tejfölös fejessaláta, nyáron kovászos uborka, uborkasaláta vagy vegyes nyári saláta, ilyenkor ősszel ez a sültpaprika-saláta nagyon finom vele, de egy káposzta-paprika saláta is remek. Télen ajánlom például savanyúkápsztával, céklával. A variációknak csak a fantáziánk szabhat határt.

A sültpaprika-saláta semleges étel, természetesen nemcsak cicegéhez, hanem bármi máshoz fogyasztható. Akár meleg akár hideg ételekhez nagyon finom.


2010. szeptember 29., szerda

Töltött tojás zöldbabbal

Nagyon kevés időm volt elkészíteni ezt az ebédet, és nem lett túl szép az étel és a tálalás sem , de annyira ízlett mindannyiunknak, hogy mégis megörökítem.

Hozzávalók: A dinsztelt zöldbabhoz: 1 kg zöldbab, 4 gerezd fokhagyma, 2 evőkanál olaj, só.
A töltött tojáshoz: 10 tojás, 2 dl tejföl 1 evőkanál magos mustár, 1 csokor petrezselyemzöld, só, bors, 1 db piros húsos paprika, 10 dkg krémsajt.
Elkészítése: A megtisztított, kb. 2-3 cm-esre összevágott zöldbabot kevés olajon, sóval fokhagymával lassú tűzön megpároljuk. Szükség esetén kevés vizet adunk hozzá. Egy kicsit le is piríthatjuk, mert attól jó ízt kap, de vigyázzunk, oda ne égjen.
A tojásokat forrásban lévő vízbe feltesszük főni, s 10 perc alatt keményre főzzük, lehámozzuk. (Könnyebb vele dolgozni, ha egy kicsit előbb megfőzzük a tojást.)
A főtt tojásokat hosszában félbevágjuk, kivesszük a sárgáját, majd ezt egy tálban villával összetörjük. Sóval, borssal, tejföllel, a mustárra, az apróra vágott petrezselyemzöldjével jól kikeverjük, s visszatöltjük a fehérjékbe. Egy tűzálló tálba vagy tepsibe sorakoztatjuk a töltött tojásokat, egy-egy szelet piros, húsos paprikát teszünk mindegyikre, majd egy-egy deka krémsajtot pöttyentünk rá. Előmelegített forró sütőben kb. 10 percig sütjük. A zöldbabbal együtt tálaljuk.

Az eMpszi étrendjében hústalan húsnapi étel. Hidegen is élvezhető.

A dinsztelt zöldbab önmagában semleges étel. Más mellé is (pl .sültek, pörköltek, tokányok) adhatjuk köretnek. Hidegen is jó, pl. pirítóssal egész kellemes hidegvacsora egy jó kis teáva. A töltött tojást is ehetjük zöldbab helyett salátával, dinsztelt borsóval vagy bármi más semleges zöldségből készült étellel. Hidegen és melegen egyaránt fogyasztható.

2010. szeptember 28., kedd

Natúr gyümölcssaláta őszi gyümölcsökből


Azért nevezem natúr gyümölcssalátának ezt az ételt, mert a gyümölcsökön kívül semmi egyéb ízesítést nem tartalmaz. A gyümölcsök önmagukban is elég ízletesek. Érdemes megtapasztalni akár egyes gyümölcsök különböző fajtáinak ízét, és a különböző gyümölcsök egymással alkotott ízhatását. Az évszaknak megfelelő gyümölcsök általában összeillenek és finomak együtt.

Hozzávalók személyenként: 1 köre , 1 alma, 1 őszibarack, 4-5 szem szilva.
Elkészítése: A gyümölcsöket megmossuk. A magházát kivágjuk, a szilva, a barack magját kivesszük, az alma, körte magházát kivágjuk. Akkor hámozzuk meg, ha zavarna a héja. (Én pl. nem tudom megenni az őszibarack héját, de az almát és a körtét nem hámozom meg, s természetesen a szilvát sem.) A gyümölcsdarabokat nekünk tetsző módon elrendezzük akár egy nagyobb tálban, ha többen eszünk belőle, hogy mindenki kedve szerinti mennyiséget szedhessen, akár mindenkinek külön egy-egy műzlis tálkába.

Az eMpszi étrendjében (= 90 napos újratöltve) a gyümölcsök igen jelentős helyet foglalnak el. Ezért nagyon fontos, hogy beszéljünk erről.
Az első és legfontosabb, hogy a gyümölcs teljes értékű táplálék, rendes étel, és nem "csak gyümölcs". Nem azért esszük, hogy "valami azért legyen a gyomrunkban", meg ha már nassolni akarunk (mert azt soha nem ajánlom), akkor "rágcsáljunk el egy almát". Ne, ne rágcsáljunk el soha egy almát sem, meg mást sem. Nem vagyunk nyulak. Ha eszünk, együnk rendesen.

Az ételtársításra figyelő étrend (már Hay-féle étrendtől kezdve a testkontrollon át át egészen az eMpszi-ig) külön ételcsoportként kezeli a gyümölcsöket, és azt ajánlja, hogy ne együk a nyers gyümölcsöt más ennivalóval együtt. Az egyik alapvető tanács, hogy reggelire együnk gyümölcsöt illetve gyümölcsnapokon mindhárom étkezésre.

Sokat segít, hogy "rendes ételnek" fogadjuk el a gyümölcsöt, ha natúr gyümölcssalátát készítünk az évszaknak megfelelő gyümölcsökből. És ezt a gyümölcssalátát rendesen, evésidőben, megterített asztalnál együk meg.

Az eMpszi étrendje szerint a gyümölcssalátát gazdagíthatjuk aszalt gyümölccsel, olajos magvakkal, de akár virágporral is. Ám erről majd a későbbiekben írok.

2010. szeptember 22., szerda

Tojásrántotta dinsztelt paprikával

Előfordul, hogy időszűkébe kerülünk, amikor valamit mégis enni kéne. Nos, ez tipikusan olyan étel, ami ilyenkor kerül az asztalra.

Hozzávalók személyenként: 2 dkg szalonna, 5 dkg füstölt kolbász, fél vöröshagyma, 2 húsos paprika, 2 tojás, 1-2 dkg reszelt sajt, snidling, őrölt piros paprika.

Elkészítése: A szalonnát apróra felvágjuk, és egy serpenyőben elkezdjük olvasztani. A kolbászt vékony karikákra vágjuk, s hozzáadjuk a szalonnához, hogy ennek a zsírja is kiolvadjon. A hagymát apróra vágjuk, és ha már kiolvadt a szalonna és a kolbász zsírja, hozzáadjuk a hagymát is. Közben vékony karikákra vágjuk a paprikát, s hozzáadjuk a hagymás alaphoz. Kevergetve sütjük az egészet. Ízlés szerint süthetjük rövidebb vagy hosszabb ideig a paprikát, de nem érdemes túlsütni. Néhány perc bőven elég neki. Amikor jónak ítéljük a paprikát, ráütjük a tojást, és elkeverjük, ha a fehérje megszilárdult, már jó is. Ne szárítsuk ki.
Forrón tálaljuk. Megszórhatjuk apróra vágott snidlinggel (metélőhagyma), finomra reszelt sajttal és egy kis őrölt piros paprikával. Nagyon jó hozzá a friss paradicsom vagy a paradicsomsaláta.

Az eMpszi étrendje szerint húsnapi étel. Együnk hozzá sok salátát vagy savanyúságot, és ha úgy jobban esne, egy szelet pirítóst.

2010. szeptember 19., vasárnap

Sajtos, szalonnás brokkoli


Hozzávalók (25 cm átmérőjű sütőformába): 0,5 kg (egy fej) brokkoli, 40 dkg vékonyra szelt húsos füstölt szalonna (bacon), 20 dkg reszelhető sajt, 40 dkg mozzarella, 4 dl tejföl, 4 tojás, 4 gerezd fokhagyma, őrölt szerecsendió, őrölt bors.

Elkészítése: A vékony szalonnaszeletekkel kibéleljük a sütőformát úgy, hogy a szeletek annyira kilógjanak belőle, hogy aztán a tetejére vissza lehessen hajtani. A brokkolit megmossuk, rózsáira szedjük, a szárakat levágjuk, és sütőformába rakjuk.


A szárakat (amelyik rész nem fás) meghámozzuk, s vékony szeletekre vágjuk és összekeverjük a 20 dkg reszelt sajttal, a 4 dl tejföllel és a 4 tojással. Nagyon apróra vágott fokhagymával, őrölt szerecsendióval, őrölt borssal ízesítjük. (Só még véletlenül sem kell bele, mert a szalonna és a sajt is sós.)A masszát ráöntjük a brokkolirózsákra, és rádaraboljuk a mozzarellát is.


A tetejére ráhajtogatjuk a szalonnaszeleteket. 200 C fokra előmelegített sütőben kb. 40 perc alatt megsütjük.

A szeleteléssel várjunk egy kicsit, mert míg forró, addig a sajt is folyékony. Meleg ételnek is nagyon finom pl. paradicsomsalátával, de hidegen is kiváló. Úgy már szeletelni is szépen lehet. :)


Az ételtársításra figyelő étrend szerint húsnapi étel. Elég sok kalória van benne, de alkalmanként és mértékkel nyugodtan egyen belőle az is, aki a súlycsökkenés érdekében követi az eMpszi étrendjét. Az igaz, hogy a súlycsökkenéshez csökkenteni kell a kalóriákat, de a kalóriák csökkentése nem elégséges a karcsúsodáshoz. A magunkra fordított gondoskodó szeretet, és az élet örömeinek felfedezése legalább annyira fontos, mint a kalóriák csökkentése. A titok nyitja, hogy eltaláljuk a helyes arányt.

2010. szeptember 17., péntek

Paradicsomos tarhonya


Hozzávalók személyenként: 7,5 dkg tarhonya, 20 dkg paradicsom, 1 kevés olaj, 2 gerezd fokhagyma, só, oregánó (szurokfű), bazsalikom, 1 kiskanál méz, 1 kiskanál olívaolaj, pár dkg reszelt sajt.

Elkészítése: A tarhonyát egy kevés kevés olajon megpirítjuk, sózzuk, s dupla térfogatú vízzel felengedjük, s lassú tűzön fedő alatt addig főzzük, még a levét elfövi. Egy serpenyőt felforrósítunk, s annyi olajat teszünk bele, hogy épp csak olajos legyen a felülete (mint palacsintasütéskor), (durva) sóval meghintjük, és beleszórjuk az apróra vágott fokhagymát, majd egy-két másodperc múlva a cikkere vágott paradicsomot. Pár percig nagy tűzön tartjuk, összerázzuk, megkeverjük. Miután levettük a tűzről, oregánóval (magyarul szurokfű a neve), bazsalikommal, egy kávéskanál mézzel, 1 kávéskanál olívaolajjal ízesítjük. S ha elkészült a tarhonya, a paradicsomhoz adjuk. Tálaláskor kevés sajtot reszelünk rá.

Az ételtársításra figyelő étkezés szerint tésztanapi főétel.

Ha kihagyjuk belőle a mézet, az olívaolajat és a tetejéről a sajtot, akkor kevesebb benne a kalória. de nem biztos, hogy megéri, mert úgy a kevésbé harmonikus az ízhatása. (És egy csipet sajttól a szétválasztás sem dől be.) Soha ne feledjük, aki fogyni szeretne, az azért nincsen büntetésben. Sőt, van elég baja, legalább a lehető legfinomabb legyen az étel, amit eszik.

2010. szeptember 16., csütörtök

Rántott krumplileves


Sokféle krumplileves létezik. Ameddig én csak otthon ettem anyám konyháján ez volt "A" krumplileves. Máig szeretem.

Hozzávalók: két nagyobb krumpli, 1 kávéskanál zsiradék (hagyományosan zsír, de én vajjal szoktam csinálni) 1 evőkanál liszt, 1 gerezd fokhagyma, 1 szál zellerlevél, egy kávéskanál (őrölt) köménymag, 3 kávéskanál őrölt pirospaprika, 1 kávéskanál csípős paprikakrém (elhagyható, csak a csípős ízt kedvelőknek), 1 kávéskanál só, tálaláskor tejföl (ízlés szerint).

Elkészítése: A zsiradékot felmelegítjük, beletesszük az apróra vágott fokhagymát, majd a liszttel, sóval világos rántást készítünk, rátesszük az őrölt paprikát, s azonnal (hogy a paprika meg ne égjen) felengedjük kb. 1 liter vízzel. Beletesszük a meghámozott, kockára vágott krumplit, a zellerlevelet, őrölt köménnyel ízesítjük, esetleg egy kevés csípős paprikakémet is tehetünk bele.
Ha a krumpli megpuhult, kivesszük belőle a zellerlevelet és melegen tálaljuk, tálaláskor tejfölt adunk mellé.

Az eMpszi étrendjében ez zöldségnapra és tésztanapra egyaránt ajánlott leves.

Az eredeti 90 napos megkülönböztet keményítőnapot (az eMpszi-ben ez a zöldségnap) és szénhidrátnapot (ez nálunk a tésztanap). A helyzet az, hogy a keményítő is szénhidrát, ez a rovar és bogár esete. Tudjátok: nem minden rovar bogár, de minden bogár rovar. Azaz, nem minden szénhidrát keményítő, de minden keményítő szénhidrát. A keményítős dolgok jobban állanak glikémiás index tekintetében, mint az egyéb szénhidrátok. (De távol álljon tőlem, hogy elkezdjek tudományoskodni, inkább beszélek továbbra is hétköznapi nyelven.) Tehát a tapasztalat szerint a tésztás, cukros ételek okoznak legkönnyebben súlygyarapodást, ezért csak négynaponta kapnak szerepet az étrendben, és ez a karcsúsodás miatt hasznos. Viszont négynaponta szerepet kapnak, és ez is hasznos, mert nagyon sokszor azon buknak meg a komoly elhatározások, hogy túl kemény, hosszútávon megtarthatatlan szabályokat állítunk. A lassan járj, tovább érsz elve az ideális testsúlyhoz vezető úton igazán hasznos.

De most nem ez a lényeg, hanem az, hogy a zöldségnapra (a 90 naposban keményítőnap) ajánlott ételek, mint pl. a krumpli nyugodtan fogyaszthatók tésztanapon (a 90 napos szerint szénhidrátnap) is, ha úgy jön ki a lépés, csak a tésztanapra ajánlottakat (a tésztákat és édességeket) ne együk máskor, mint tésztanapon, akkor ha a karcsúsodásunk érdekében tartjuk magunkat a négynapos ciklusokhoz.

Ja, és tejföl nélkül kevesebb a kalória a levesben. És vajjal jobb az íze, mint zsírra. :)

Díjat kaptam


Felától kaptam, köszönöm!

Szabály:
1. Meg kell köszönni.
2. A logót ki kell tenni a blogomra.
3. Be kell linkelnem, akitől kaptam.
4. Tovább kell adnom 7 embernek.
5. Be kell linkelnem őket.
6. Megjegyzést kell hagyni náluk.
7. El kell árulnom magamról 7 dolgot.

Nos, eddig a 7 szabályból 3-at teljesítettem. A többi még folyamatban van, de igyekszem. :)

A további kötelezettségek: A hét dolog magamról. Nos, a honlapom blogján már kaptam ilyen díjat, s oda megírtam, és bevallom, most azt másolom ide. Nem csak időtakarékosságból, hanem, mert most is kb. az van, mint akkor, amikor azt írtam. :) Íme:

7 dolog rólam:

1. Feleség, családanya, falusi (Egerág, Baranya megye) tanár. vagyok. (Igazából inkább csak faluban tanító, falun élő, s nem igazi falusi. Mert itt a faluban lakunk ugyan már több, mint 15 éve, de nem sikerült falusivá lennem, pedig szerettem volna. De nyilván nem is kell, hogy az legyek. Bizonyára más utam van, másként szól a személyes történetem.)

2. Kövér asszony voltam. Meguntam, hogy az legyek. És megtaláltam a módját, hogy hogyan ne legyek az. Most már nem vagyok kövér, igaz sovány sem. Olyan, amilyen jó nekem. És hogy hogyan csináltam, mindenkinek szívesen megmutatom. Kibővült a hivatásom. Már nem csak magyar, hanem „ideális testsúly szakos” tanár is vagyok.

3. A fiaim már nagyok. Egyetemisták, Bp-en., sőt az nagyobb már phd-hallgató. Ritkán vannak itthon, így egy egész másfajta énem is kifejlődik a családanyaság mellett. Szép csendben coach-csá válok. Azt hiszem, mindig is ezt szerettem volna. Ez még annál is jobb, mint ha tanár az ember. (Ezt most éppen a pécsi Fiziocentrumban gyakorlom.)

4. Szenvedélyem a "gyémántcsiszolás". Az, hogy a bennünk rejlő csiszolatlan gyémántot segítsek briliánssá formálni mindannak, aki ehhez tőlem kér segítséget. Legyen az gyerek az iskolában, vagy felnőtt akárhol , amerre járok: előadáson, tanfolyamon, táborban, személyes beszélgetésben. Szenzációsan jó dolog látni, egy emberen a kedvező változást.

5. A tanárképzős és az élet iskolájában szerzett gyémántcsiszoló tudásom mellé még szeretem egy NLP-mesteri képesítést is.

6. Pszichowellness szóval szoktam mondani a gyémántcsiszolást, mert ezt a szót kezdetben csak én használtam (most már látom máshol is.), és így talán felfigyelnek rá az emberek. Írtam egy könyvet is: Fogyókúra helyett pszichowellness a címe. Meg az Erdélyi Konyha c. lapban is van egy ilyen című rovatom. És ilyen címmel szervezek (fogyókúra helyett) alkalmanként tanfolyamot, tábort, és folytatok személyes beszélgetéseket.

7. Elmúltam ötvenéves. Élvezem ezt az életkort. Még negyven aktív évet tervezek magamnak ebben a gyémántcsiszoló programban, aztán nyugdíjba megyek, és már csak szemlélődni fogok.


Nos, a továbbadással bajban vagyok. Olyan sok kreatív ember van itt a blogvilágban. De most ezt a címet nagyon megérdemlik az Erdélyi Konyha bloggerei. Viszont ők többen vannak, mint heten. Így most csak a főszerkesztőnek, Alíznak adom tovább a díjat az egész szerkesztőségre gondolva. Hiszen ők közel egy éve hatalmas és remek munkát végeznek, amihez aztán jócskán szükség van kreativitásra.

2010. szeptember 15., szerda

Karalábéfőzelék tükörtojással


Hozzávalók (2 főre): három közepes karalábé, 5 dkg vaj, 2 evőkanál liszt, 4 dl aludttej (kefir), só, őrölt bors, 4 tojás, 2 evőkanál zsír (olaj) a tojás kisütéséhez, petrezselyemzöldje a tálaláshoz.

Elkészítése
: A karalábét meghámozzuk, először vékony szeletekre, majd gyufaszálnyi csíkokra vágjuk. A vajon sóval, őrölt borssal lassú tűzön megpároljuk. Ha szükséges, egy kevés vizet adunk hozzá. Mikor megpuhult, meghintjük két evőkanál liszttel, elkeverjük, majd felengedjük kb. 4 dl aludttejjel vagy kefirrel. Összeforraljuk, s pár percig, amíg besűrűsödik kevergetés mellett lassabb tűzön készre főzzük.
Egy lapos aljú edényben zsiradékot hevítünk, a tojásokat egyenként leütjük, s óvatosan a forró zsiradékba engedjük, és ízlés szerinti sültségűre megsütjük.
A főzeléket a tojással tányérokra tálaljuk, petrezselyemzödjével megszórjuk.

A 90 napos diétában fehérjenap, sőt olykor proteinnap néven szerepel az a nap, amikor az állati fehérjékre kerül a sor. Nekem nem tetszett ez a tudományos elnevezés, mert ez az egész nem tudomány "csak" tapasztalat. Így az eMpszi karcsúsító étrendjében a húsnap kifejezést használom. Ez sem igazán szerencsés, mert ezen a napon nem csak hús szerepel kínálatban. A különféle húsok mellett a tojás, a tejtermékek is ezen a napon ajánlottak a semleges zöldségek társaságában. És ahogy a 90 napos eredetileg is javasolja, aki igényli, egy-egy szelet (vagy két vékony szelet) kenyeret ezen a napon is nyugodtan megehet ebédre és vacsorára egyaránt. De az is elfogadható megoldás, hogy - mint ebben az esetben - valamennyi liszt is szerepel az ételben. Ám ez ne legyen több személyenként egy-egy szelet kenyérben előforduló lisztnél. (S akkor már természetesen a kenyérszeletnyi lisztmennyiség benne van az ételben, így kenyeret már ne együnk hozzá.)

Az ételnek azt a változatát is kipróbálhatjuk, hogy elhagyjuk a lisztes meghintést a kefirrel. Így más jellegű ételt kapunk, az is finom, s kevesebb benne a szénhidrát.

Ez csak egy változata a karalábéfőzeléknek. Érdemes úgy is kipróbálni, hogy fokhagymával pároljuk a karalábét, és friss tejjel engedjük fel. Ezt a változatot petrezselyem helyett ízesíthetjük friss kaporral. És bátran kísérletezhetünk egyéb fűszerezéssel is. Ha nem vajon, hanem olajon pároljuk meg a karalábét, megint egy más ízhatású ételt kapunk. Ha így készítjük, akkor hidegen is finom. (Én vajjal nem szeretem hidegen, de olajjal igen. :) )

2010. szeptember 14., kedd

Villámebéd zöldégnapra


Törtkrumpli "grillezett" cukkinival és paradicsommal


Hozzávalók: Fejenként három közepes krumpli, egy kisebb cukkini, egy nagyobb paradicsom, egy gerezd fokhagyma, olívaolaj, só, bazsalikom.

Elkészítése: A megmosott krumplit héjában megfőzzük. Amennyire melegen tudjuk, lehúzzuk a héját. Villával összetörjük, sózzuk, borsozzuk, kb. 1 evőkanál olívaolajat adunk hozzá, jól elkeverjük. Közben még a krumpli fő, egy tálba két evőkanál olívaolajat teszünk, fél kávéskanál sót adunk hozzá, beletörünk egy gerezd fokhagymát, s jól összekeverjük.
A cukkinit karikákra, a paradicsomot cikkere vágjuk. Egy serpenyőben a cukkinit zsiradék nélkül, a paradicsomot egy egész pici olajban, forró edényben, nagy tűzőn megpirítjuk , majd belekeverjük a sós-fokhagymás olajba. Bazsalikommal ízesítjük. Tálaláskor a zöldség levét szaftként tesszük a krumplira.

Aki követi a négynapos ciklusokból álló éltársításra figyelő étrendet (eMpszi karcsúsító étrendje - 90 napos újratöltve :) ), talán az úgynevezett zöldségnappal van a legnehezebb dolga. Ekkor a magas keményítőtartalmú ételeket (krumpli, hüvelyesek, rizs, egyéb gabonák, gesztenye) egészítjük ki a semleges zöldségekkel. Az is szabály, hogy amit eszünk, az jó is legyen. Ezen felül gyakran előfordul, hogy az idő is elég kevés egy-egy ebéd elkészítéséhez. Nos, ilyen alkalmakra ez, és az ehhez hasonló villámfogások nagyon jó szolgálatot tesznek.

2010. szeptember 12., vasárnap

Túrós szilvásgombóc - szilvás túrógombóc?



No, a címben feltett kérdést nem tudom eldönteni. Tegnap hallottam ezt a receptet, s mivel volt minden hozzávaló itthon, úgy döntöttem, ki is próbálom. Aztán még az előbbi bejegyzés kommnetjében Jucinak volt egy ötlete, gondoltam, akkor azt is megvalósítom.

Hozzávalók: 25 dkg túró, 20 dkg rétesliszt (vagy 10 dkg liszt és 10 dkg búzadara), 10+5 dkg vaj (10 dkg a tésztába, 5 dkg a prézli pirításához). 1 kávéskanál só, 1 tojás, 15 dkg prézli, 3 evőkanál kristálycukor, 1 kávéskanál őrölt fahéj kb. 30 dkg magozott (kisebb szemű) szilva .

Elkészítése: A vajat elmorzsoltam a liszttel és a sóval, majd hozzágyúrtam a túrót és a tojást.


A tésztából formáltam egy kb. 6 cm átmérőjű rudat (Juci ötlete nyomán).


Ezt felszeleteltem kb. 1,5 cm-es karikákra. A karikákat kézzel késfok vastagságúra lapítottam.


A szilvákba a mag helyére fahájas kristálycukrot szórtam. A tészta közepére tettem és gombóccá formáltam.


Az öt dkg vajon megpirítottam a 15 dkg prézlit. Egy nagyobb fazékba feltettem sós vizet forrni. Mikor lobogóan forrt, kifőztem benne a gombócokat. Amikor feljöttek a víz felszínére egy szűrőkanállal a pirított morzsába forgattam őket.

Melegen tálaltam porcukorral meghintve.


Az ételtársításra figyelő étkezés szerint ez nem éppen ideális étel. Azért írtam le mégis, hogy megőrizzem itt az utókornak. :) De nem dől össze a világ, ha az ideális testsúly felé vezető úton megpihenünk egy kicsit, és ha éppen ehhez van kedvünk, tésztanapon megkóstolunk ebből is egy gombócot. Túrókedvelő családtagoknak is örömet lehet vele szerezni.

2010. szeptember 10., péntek

Szilvásgombóc


Nagyon szeretem a szilvát minden formában. Így a szilvaszezonban a szilávsgombóc kihagyhatatlan.

Hozzávalók:
80 dkg krumpli, só, 10 + 5 dkg vaj, 20 dkg liszt + egy kevés a nyújtáskor, 1 tojás, 5-6 evőkanál cukor, 1-2 kávéskanál őrölt fahéj, 1 evőkanál porcukor, 10 dkg prézli,

Elkészítése: A krumplit megmossuk, és héjában puhára főzzük. Meghámozzuk, és melegen áttörjük a , és kb, 1 szűk kávéskanál sóval megsózzuk, a 10 dkg vajjal jól elkeverjük. Ha meghűlt hozzáadunk 20 dkg lisztet, 1 egész tojást, és összegyúrjuk. Jól belisztezett deszkán késfok vastagságúra nyújtjuk. Felvágjuk kb. 6-8 cm-es (lehetőleg egyforma) négyzetekre.


A szilvát megmossuk, megszárítjuk, kimagozzuk. A szilva magja helyére fahéjas cukrot teszünk és egy-egy kis téglalapnyi tésztával gombócot formázunk belőle.

A prézlit 5 dkg vajon megpirítjuk. A gombócokat bő sós, lobogóan forró vízbe tesszük, kifőzzük. Ha feljönnek a víz tetejére, akkor szűrőkanállal egyenként kiszedjük őket, és beleforgatjuk a vajas pirított morzsába. Porcukorral (ízlés szerint még egy kis fahéjjal) megszórjuk, és melegen tálaljuk.

Aki az eMpszi karcsúsító étrendjét követi, tésztanapon desszertként nyugodt szívvel ehet egy-két gombócot. :) (Jóllakni persze érdemes előtte valami jó kis salátával, hogy a kalóriasűrűség napi átlaga is helyen legyen. )