Eléggé kísérletező kedvemben vagyok mostanában. Két hete pl. erdei gyümölcsökből, kökényből, galagonyából, csipkebogyóból és ezek kombinációjából főztem lekvárt. Most már késő van – azt hiszem – az alapanyagok beszerzéséhez, de azért leírom, hogy ne felejtsem el, hogyan is készítettem. De majd még jövőre csiszolgatom a technológiát. A végeredmény jó lett, eddig mindenkinek ízlett, aki kóstolta. Biztosan van jó módszer arra, hogy ezeket a pici terméseket megszabadítsuk a magjuktól, de én nem ismerek hatékony megoldást. Szívesen fogadok minden jótanácsot.
Úgy csináltam, hogy a gyümölcs tömegével azonos mennyiségű vízben feltettem főni külön-külön a három erdei gyümölcsöt. (Természetesen megmostam, a szárrészeket, a csipkebogyóról a virágmaradványt eltávolítottam.) Amikor jó puhára főtt egy-egy adag, leszűrtem, félretettem a levét, szűrőn merőkanál segítségével átpasszíroztam úgy, hogy folyamatosan öntöttem hozzá a főzőlevét, mintegy lemosva a magokat. (Igazán elszántaknak ajánlom ezt a megoldást.) Aztán kavargatva főztem még egy ideig a gyümölcspépet, hogy elég sűrű legyen. Aztán hozzáadtam a cukrot. A csipkebogyóhoz és a kökényhez 20% cukrot adtam, a galagonyához +50%-ot. Még a cukorral is átforraltam. Aztán a háromfajta lekvárt az összes kombinációban 1:1 arányban kevertem. Minden fajtából csak kóstolót tartottam meg, a legtöbbet a három azonos arányú keverékéből eredi lekvár néven tettem üvegekbe. Mikróban sterilizáltam, forrósítottam a még üres üvegeket, ebbe mertem bele a forró lekvárt, az üvegek tetejét előzőleg vízben kifőztem. Nem tettem bele semmi tartósítót sem egyéb adalékanyagot.
(Az alsó képen az üvegek előtt birsalmasajt látható. Majd írok még erről is.)
Nagymamám anno főzött hecsedli lekvárt. Miután puhára főzte a bogyókat, ledarálta paradicsom paszírozóval. Utána még át is törte a gyümölcs húsát egy sűrű szövésű szitán és csak aztán főzte fel cukorral. nem volt benne mag. :)
VálaszTörlésEz a módszer már jobb, mint az enyém. Egyszer nyersen kimagoztam 2 kiló kökényt, szerintem szereztem is pár ősz hajszálat :) Kipróbálom így is majd.
VálaszTörlésKökényre a leghatékonyabb megoldás krumplinyomóval átpasszírozni. Nekem nem volt több a gyümölcshús veszteség, mint a sima gyümölcspasszírozóval, viszont 2-3 óra munka helyett negyed óra alatt végeztem. A csipkebogyó és a galagonya magja viszont alighanem túl pici, könnyen átesik a krumplinyomó lyukain. Épp ma állok neki galagonya lekvárnak, most úgy fogom megpróbálni, hogy a krumplinyomóba teszek egy vékony nylon zoknit, ami nem engedi kipotyogni a magokat.
VálaszTörlésEgyébként szerintem simán lehet még decemberben is gyűjtögetni, bár kökényt már csak akkor érdemes, ha fagy van, mert a kiengedett bogyók nagyon tottyosak. A fagyott szemeket viszont könnyű leverni a bokrokról.