Oldalak

2012. július 18., szerda

Lovasíjász-ebéd: áldos és mézelény


Már több, mint három hete megvolt a műtét, de még mindig félárbóccal vagyok. A konyhában sem igen tüsténkedek. Bár néha ott vagyok, nagy virgoncan csinálok ezt-azt, de aztán meg győzöm összeszedni magam. De most hétvégén „muszáj” volt egy kicsit konyháznom.

Ferencék ezen a héten táboroznak a lovasokkal. Hétfőre az ebédet ő akarata elkészíteni, méghozzá lehetőleg Cey-Bert Róbert könyve – a Honfoglaláskori magyar konyha – szellemében. A könyv szóhasználata nyomán egy áldosra és egy mézelényre gondolt. Áldosnak Cey-Bert a gulyáslevesre emlékeztető fűszeres gazdag leveseket nevezi, melyek a maguk korában áldozati ételként kerülhettek a fejedelem, a vezérek asztalára. A mézelény pedig durva közelítéssel édességnek, süteménynek mondható. Egy kicsit ötleteltünk rajta, és kialakult a konkrét elképzelés. Én vállaltam a mennyiségek meghatározását és a „szakmai” támogatást, az érdemi munkát Ferenc végezte, de azért közös munkának érzem a végeredményt, melynek helye van itt a blogban.
Nos, készítettünk egy ragulevesszerű levest zöldfűszeres galuskával – nevezzük ezt bogádi áldosnak, és egy rizskochra emlékeztető ételt kölesből őszibarackkal ízesítve, legyen ez nyári kölesmézelény. :)

Bogádi áldos 
(12 főre – jó bőven számolva, éttermi adagban van az 16 főre is :) )

Hozzávalók: 2 kg sertéslapocka, só, bors, 4 fej vöröshagyma, 1 púpozott evőkanál zsír, 8 db sárgarépa, 1 nagy csokor petrezselyemzöldjének szára (nem volt itthon petrezselyemgyökér), 6 gerezd fokhagyma, kb. 8 borókabogyó, 2 kiskanál koriandermag (összetörve), 4 csipet sáfrányos szeklice, Táláskor kb. fél liter tejföl, zöldfűszeres galuska fél kg lisztből és friss tárkony.
Elkészítése: A hagymát apróra vágtuk, a zsírban dinsztelni kezdtük, hozzáadtuk a nagyon apróra vágott petrezselyemszárat, az összezúzott fokhagymát és a hasábokra vágott sárgarépát. Addig dinszteltük, amíg a hagyma aranysárgára pirult. Ekkor hozzáadtuk a kis kockákra vágott húst, sóztuk, borsoztuk, majd alkalmankénti kevergetés mellett addig pároltuk, amíg a saját leve elegendő volt a pároláshoz. Ekkor hozzáadtuk a borókabogyót, az összetört koriandermagot és jól átkevertük, hozzáadtunk 4 liter vizet. Készre főztük.Beletettük a sáfrányos szeklicét.  Zöldfűszeres nokedlit készítettünk hozzá levesbetétnek, melyet tálaláskor adtunk hozzá a frissen összevágott tárkonnyal és a tejföllel együtt.

Zöldfűszeres galuska

Hozzávalók: fél kg liszt, 4 tojás, 4 kiskanál só, 1 nagy csokor vegyes zöldfűszer (snidling, szurokfű=oregánó, borsikafű, kakukkfű levele és virága, kerti borágó levele és virága) nagyon apróra vágva (ebben a formában kb. 4 evőkanálnyi mennyiség), 5+3 dkg olvasztott vaj és annyi víz, hogy (kicsit sűrűbb) noldelitésztát tudjunk keverni. Sós víz a kifőzéshez.
Elkészítése:A lisztet elkevertük 4 kiskanál sóval, az apróra vágott zöldfűszerekkel, 5 dkg olvasztott vajjal,  a tojással és annyi vízzel, hogy galuskatésztát kapjunk. Forrásban lévő sós vízbe szaggattuk, kifőztük, majd leszűrtük, leöblítettük, és kb. 3 dkg olvasztott vajjal összekevertük. Tálaláskor került a levesbe.


Nyári kölesmézelény
 (12 főre, de szintén elég lenne ez 16 embernek is, de milyen lenne már, ha a lovasoknak osztani kellene az ételt… ) 

Hozzávalók: 1 kg köles, 3 liter tej, kb. fél kg méz, 12 tojás, 10 dkg vaj, 4 csipet só, kb. 1,5 cm-es friss gyömbér reszelve, 2 kiskanál őrölt fahéj, 1 kg őszibarack.
Elkészítése: A kölest a tejben 2 csipet sóval megfőztük. Az elején kellett kevergetni, hogy ne süljön le a köles az aljára. Amikor már majdnem az összes tej elfőtt, lezártuk a tüzet, és hagytuk fedő alatt hűlni, dagadni a kölest. Amikor már langyosra hűlt, akkor folytattuk vele a munkát. Egy nagy edénybe tettük, hogy könnyen hozzá lehessen keverni a többi hozzávalót. Először a 10 dkg olvasztott vaj, majd a méz került bele. (A mézet nem mértük, csak tippelem, hogy kb. mennyi lehetett.) Hozzáadtuk a 12 tojássárgáját és a fűszereket és a meghámozott, kimagozott és kb. cseresznyényi darabokra vágott őszibarackot . A tojásfehérjét 2 csipet sóval kemény habbá vertük, óvatosan belekevertük a kölesmasszába. Kikent, kilisztezett tepsikbe tettük (2 tepsinyi mennyiség), és előmelegített 180 fokos sütőben kisütöttük. Különféle lekvárok esetleg fajéjas méz adhatók mellé tálaláskor. (Óvatosan érdemes feldarabolni, mert egy kicsit törékeny, morzsálódós.)

3 megjegyzés:

  1. Hát nagyon jók. Megnézném ezt a könyvet egyszer. Bár a mézelényben az én köles felfújtamat fedeztem fel, kevesebb tojással készítem és a fehérjét is, habbá verve, belekeverem. Az jó pár óra hűlés után áll úgy össze, hogy szeletelni lehessen. Lehet, hiogy nektek is várni kellett volna. Nagyon finom lehet ez a mézelény.
    Andrea

    VálaszTörlés
  2. a mézelényhez. a kölest szeretem,, a mézet is, a többi hozzávaló is jöhet, és a felét is el lehet készíteni. tehát a harci feladatom: szombaton ezt sütök. M, köszi a receptet! biztosan tűpróbáig kell sütni? kb. mennyi idő múlva érdemes megnézni?
    :)

    VálaszTörlés