Oldalak

2013. július 28., vasárnap

Provanszi paradicsom

Jenci mondta, hogy ezt készítette tegnap ebédre. Feléjük – ott Provence-ban – ez gyakran előfordul. Elmondta, hogyan készül, szokás szerint többé-kevésbé jegyeztem meg, úgy fogtam hozzá emlékezetből, de mivel jó lett így, leírom.
Hozzávalók:
6 db nagyobb paradicsom. 3-4 gerezd fokhagyma. 1 dl olaj, 6 evőkanál prézli, 1 csokor petrezselyemzöldje, 10 dkg vaj, só, bors.
Elkészítése:
A fokhagymát összezúzzuk, beleteszünk egy kávéskanál sót. Állandó keverés mellet cseppenként hozzáadjuk az olajat (olyan állagú lesz, mint a majonéz. Ez nyilván nem olyan fontos, csak én élveztem, hogy ilyen fokhagyma-majonézt készítsek). Ebbe a masszába belekeverjük az apróra vágott petrezselyemzöldjét és a prézlit. Borssal ízesítjük.
A paradicsomokat az „egyenlítőjükön” kettévágjuk. A vaj felét felforrósítjuk, s a paradicsomok vágott felületét egy kicsit megsütjük a vajon. Majd vágott felével felfelé felsorakoztatjuk őket (a tűzről levett edényben), rájuk halmozzuk az olajos, fűszeres prézlit, és a vaj másik feléből egy-egy kis vajforgácsot teszünk még rájuk. Fedő alatt (vastag talpú lábosban) kb. fél óra alatt készre sütjük.
Rizzsel tálalhatjuk. 

Az eMpszi étrendje szerint tésztanapi étel. Kevesebb vajjal is készíthetjük, hogy kalóriaszegényebb legyen.

2013. július 6., szombat

Meggyes rétes réteslapból



Egyszer azt mondtam, hogy majd akkor teszek fel rétesreceptet, ha a tésztáját is én készítem, de ez az idő valahogy nem érkezik el. Viszont a rétes azért jó készen vásárolt réteslapból is, és nagyobb is annak a realitása, hogy valaki így fogjon hozzá, ezért most megváltoztatom az elhatározásom, és felteszem a rétest, amit tegnap ebédre készítettem egy jó tarhonyás krumplileves mellé. (Arról elfelejtettem fényképet készíteni, azért azt majd legközelebb mutatom meg.)
Sokszor találkozunk úgy meggyes ételekkel, hogy benne hagyják a magját. Én ezt semmiképpen nem javaslom. Sokat ront az étel élvezeti értékén, ha még a tányéron is ott a mag. Tehát a meggyes ételek készítését feltétlenül a magozással kezdjük! 

A képen látható rétes pedig így készült: 

Hozzávalók: 2 csomag réteslap, 1 kg magozott meggy, 25 dkg cukor, 20 dkg búzadara, 1 kávéskanál őrölt fajéj, 1 késhegynyi őrölt szegfűszeg, 1 csipet só, 2 evőkanál olaj. Porcukor a tálaláshoz.
(A két csomag 12 tésztalapot tartalmazott és 4 rúd rétes készült belőle, mely elfér egy nagy tepsiben.)

Elkészítése: A meggyet kimagozzuk, hozzákeverjük a cukrot, a grízt és a fűszereket. A tepsit vékonyan kikenjük olajjal. Egy tiszta konyharuhát bevizezünk (csavarjuk ki, hogy ne csöpögjön), kiterítjük, s ráteszünk egy réteslapot, vékonyan megkenjük olajjal, majd rátesszük a következő lapot, ezt is olajozzuk, és a következőt is ráhelyezzük. (A harmadik lapot már nem kell olajozni, mert arra már a töltelék kerül. (Ha 8 lap van a csomagban, amit vettünk, nyugodtan tegyünk egy rúd réteshez 4 lapot, de a legtöbb csomagolásban 6 db lap van.)
Ha egymáson van a három (négy) réteslap, akkor a bekevert töltelék negyedét osszuk el rajta, úgy, hogy a széleken kb. 2 ujjnyi helyet hagyunk üresen. A konyharuha segítségével tekerjük rúddá a tésztát, a végét hajtsuk alá, s tegyük a tepsibe. Így készítsünk négy rúd tésztát. Kenjük meg őket olajjal, s kb. 200 fokos sütőben addig süssük, míg szép pirosra sültek a rétest.
Szeleteljük fel ferdén, tegyük tálra, szórjuk meg porcukorral, s még melegen tálaljuk.

Nem diétás étel, de finom. Az eMpszi étrendjében a tésztanapi menü része lehet.