Oldalak

2012. december 31., hétfő

Kökényes borókamártás



A kökénylekvár-hasznosítási kísérleteim következő darabja ez. Részleges sikert arattam vele. Azt hiszem, elég megosztó ételt sikerült előállítanom. Ferencnek és nekem nagyon ízlett, a többieknek nem. De még így is érdemes megörökíteni.
Hozzávalók: 10 dkg kökénylekvár, 1 evőkanál ételkeményítő, 2,5 dl tej, 2 dl víz, 20 szem borókabogyó, őrölt bors, só, fél citrom leve.
Elkészítése: A borókabogyót a lehető legapróbbra összetörjük, az ételkeményítőt csomómentesen elkeverjük a tejben, hozzáadjuk a levárt, az összetört borókabogyót, sózzuk, borsozzuk. Állandó kevergetés közben főzni kezdjük. Ahogy sűrűsödik, hozzáadjuk a vizet is. A végén a citromlével harmonizáljuk az ízeket.
Sültek mellé adhatjuk, de finom pl. főtt marhahúshoz is.

2012. december 30., vasárnap

Kökényes gumitorta



Az jár a fejemben, hogy milyen jó hasznosítását találhatom a kökénylekvárnak. A lekvárról már tavaly november végén írtam, az idén annyi különbséggel főztük, hogy a nyers kökény mennyiségének fele mennyiségű cukrot tettünk bele. Tehát 1 kg nyers kökényhez fél kg cukrot.
A gumitorta létező fogalom. Vannak különféle változatai. Általában csíkosra csinálják, de ahhoz nekem nincs türelmem. És egyébként is csak két színt-ízt terveztem bele. A fehéret – tejfölből és a majdnem feketét a kökénylekvárból.
Hozzávalók: 1 csomag (Horváth Rozi zselatin – azért írom ide a márkáját, mert elfelejtettem megnézni, hogy hány gramm, de majd kijavítom.) 2 dl víz, 20 dkg tejföl, 10 dkg cukor, 1 evőkanál vaníliaaroma (persze rendes vanília jobb lenne), 25 dkg kökénylekvár.
Elkészítése: A tejfölt összekeverjük a cukorral és a vaníliával. Kimérjük a lekvárt. Előkészítjük az edényt, amibe a „tortánkat” tenni szeretnénk. (Én ezt most egy lapos üvegtálkába tettem.) A zselatinporhoz hozzákeverjük a vizet, majd felmelegítjük, hogy felolvadjon. Egyik felét az édes tejfölbe, másik felét a lekvárba keverjük. A színeket válogatva pl. koncentrikus körökben a tálkába csorgatjuk a két összetevőt. Hűtőszekrénybe tesszük, hogy megszilárduljon.

2012. december 2., vasárnap

Nyers céklakrém

A nyers sárgarépa-krémem általában sikert arat. Erről jutott eszembe, hogy valami hasonlót csinálok céklából. Nekem nagyon ízlik amit összehoztam.
Igaz, ami igaz, a cékla pépesítésének módszerét még tökéletesítenem kell. Ha ezt sikerül megoldanom, jó sok nyers céklát megeszem majd ezen a télen ebben a formában, az biztos.
Hozzávalók: 50 dkg nyers cékla (hámozva volt ennyi), 10 dkg vaj, 8 dkg (bolti) ecetes torma, só, őrölt kömény.
Elkészítése: A céklát meghámozzuk, apró lyukú reszelőn lereszeljük (vagy valami erre a feladatra alkalmas háztartási géppel pépesítjük). A vajat puhára olvasztjuk, belekeverjük a céklába a többi hozzávalóval együtt.
Pl. pirítós kenyérrel kiváló. 

Az eMpszi étrendjében ez a céklakrém önmagában semleges étel. Ehetjük húshoz is, szénhidrát tartalmú ételkehez is, akkor is, ha ügyelünk az ételtársításra.

2012. november 30., péntek

Krumplis kaporleves



Tegnap kaptunk egy-egy csokor kaprot az egyik kolléganőmmel. Nagy örömmel mondta, hogy milyen jó kaporlevest főz majd ebből. Kérésemre elmondta, hogyan szokta készíteni, nagyjából meg is jegyeztem, de aztán mégis átalakítottam ilyenné. (Egyszer majd főzök úgy is, ahogy ő szokta.) Várakozásom ellenére a családomnak ízlett, pedig nem állnak nagy kaporkedvelők hírében. Jó szívvel ajánlom ezt az egyszerű levest.
Hozzávalók: 5 dkg vaj, 1 fej vöröshagyma, 1 csokor friss kapor, 2 közepes szem krumpli, só, őrölt bors, 2 dl tejföl, 1 liter víz.
Elkészítése: A hagymát és a kaprot apróra vágjuk, a krumplit meghámozzuk,és kockákra vágjuk. A vajon elkezdjük pirítani a hagymát, majd a kaprot. Hozzáadjuk a krumplit is. Sózzuk és bőven borsozzuk. Addig pirítjuk kevergetve,amíg már a saját leve elpárolgott. Ekkor hozzákeverjük a tejfölt, majd a vizet is. Lassú tűzön addig főzzük, amíg a krumpli megpuhul.

Az eMpszi étrendjen zöldség- vagy tésztanapra ajánlom.

2012. november 18., vasárnap

Almás „kabbe”


Kolléganőm hozott egyszer egy kistányérral ebből a sütiből. Arra a kérdésre, hogy mi a neve, azt válaszolta, hogy mit tudom én, almás, kapd be. így lett belőle kabbe. :)

Hozzávalók: 1 kg alma, 40 dkg liszt, 1 csipet só, 1 sütőpor, 25 dkg vaj, 20-25 dkg cukor, 4 tojás, vanília (1 rúd vanília magja vagy evőkanál vaníliaaroma vagy 1-2 vaníliás cukor – ebbe most vaníliaaroma került) 1 kiskanál őrölt fahéj, porcukor a megszórásához.
Elkészítése: A vajat a cukorral habosra keverjük, egyenként belekeverjük az egész tojásokat, az almát magháza nélkül apró kockákra vágjuk (én nem szoktam meghámozni), és ezt is a masszához keverjük, hozzáadjuk az ízesítőket, a pici sót, a vaníliát, a fahéjat. Ezt is jól összekeverjük. Majd a lisztbe belekeverjük a sütőport, és ezt is hozzáadagoljuk. Sütőpapírral kibéleljük a tepsit, és két kanál segítségével kis halmokat teszünk rá a masszából. Hagyjunk távolságot a halmok között, mert nőni fognak. Előmelegített 200 fokos sütőben 15-20 perc alatt kisütünk egy-egy adagot. (Ebből a mennyiségből 4 tepsinyi lesz.) Még melegen megszórjuk porcukorral.

Az eMpszi étrendjében – mint minden sütemény – tésztanapra ajánlott.