Az "eredeti" sült krumpli számomra úgy készült, hogy közepes méretű krumplikat négybe vágva tettük a forró disznózsírba. Majd úgy szedtük ki, hogy le tudjon csöpögni róla a zsír, és forrón megsóztuk. Persze kézben vágtuk négybe a krumpli, hát hogy máshogy?
Aztán láttam , hogy Eszter deszkán vágja össze a krumplit úgy, hogy elnegyedeli (ezt is deszkán), majd a negyedekből vág szeleteket. Eszter zenész, számra nagyon fontos kérdés a keze biztonsága, ő nem kockáztathat olyasmit, hogy a kezében vágja el a krumplit. No, ez a módszer megtetszett nekem. Nem azért, mintha annyira félteném a kezemet, de néha nagyon nagyon fáj a sok gépeléstől, s ilyenkor nem tudom rendesen használni a kést sem. Erre az esetre a legjobb megoldás az Eszter-krumpli. Ezt olajban szoktam sütni.
A másik dolog ami miatt írok erről, az az, hogy sokáig gondot jelentett nekem az, hogy rövid idő alatt hogy tudok gyorsan friss sült krumplit az asztalra tenni. Aztán feltaláltam azt a módszert, hogy a nagyon forró olajban pár perc alatt elősütöm, csak annyira hogy éppen képződjön rajta egy kéreg. S kiszedem, és így elvan egy ideig, és tálalás előtt már csak egy-két perc a forró olajban, és már kész is.
Ha a krumplit előre meghámozzuk, akkor vagy megfeketedik vagy a vízben kiázik. De ezzel az elősütős találmányommal meg vagyok elégedve azóta is. Nyilván nem én találtam fel a spanyolviaszt, de még nem hallottam, hogy mások hogyan oldják meg ezt a kérdést, s nyilván van más is, aki annyira nem tudja, mit is kezdjen ez ügyben, mint ahogy én sem tudtam egykor.
Kíváncsi lennék, hogy máshol hogy is van ez a sültkrumplikérdés.
Az eMpszi étrendjében a sült krumpli zöldségnapi étel. Nem ajánlom, hogy húsok mellé együk, de ha szeretjük, nagyon jó az mindenféle salátával, savanyúsággal is.