Oldalak

2012. május 26., szombat

Tervezetlen melléktermék-felhasználó citromdzsem



Amikor a múltkor leszűrtem a bodzaszörpöt, sajnáltam kidobni a citromkarikákat, annyira jól néztek ki, olyan finom illatuk volt A citrom átvette a bodza illatát, s nagyon jó volt az összhatás . Az jutott eszembe, hogy dzsemet lehetne főzni belőlük. Egy vastagtalpú lábasba tettem, annyi vizet öntöttem hozzá, hogy éppen ellepje, s kevergetve addig főztem, míg a citrom megpuhult és a vizet elfőtte. Hagytam kicsit hűlni, majd botmixerrel pépesítettem. Lemértem, éppen 30 dkg lett. Hozzáadtam 10 dkg cukrot, és még egyszer átforraltam. Nagyon karakteres igen erős ízű dzsemet kaptam. Inkább fűszer, mint lekvár hatását keltette. A blogomon lábatlan néven szereplő almás palacsintaféléhez ettük. Remek volt. Még marad belőle, találok még felhasználási lehetőséget hozzá.

2012. május 22., kedd

Grillezett spárga



Jemie 30 perces kajáiban láttam a minap  ezt az ételt. Nem figyeltem oda rendesen, de ahogy összeraktam az emléknyomokat jó lett. Így most itt megörökítem. Csicseriborsó-fasírttal ettük. Azt ebben a bejegyzésben írtam le:  http://pszichowellness-konyha.blogspot.com/2011/02/58-lepes-alapanyagok-az-eteltarsitasra.html 
A spárga így elkészítve roppan egyszerű, nagyon gyors és nagyon finom. Sokféle étel mellé adhatjuk.

Hozzávalók: 0,5 kg (zöld) spárga, 1 kisebb citrom leve, 1 evőkanál olaj, só.
Elkészítése: A zöld spárga fás végeit letördeltem. és egy tepsiben sorba raktam, majd a tűzhely grill fokozatán (minden egyéb hozzáadása nélkül) kb. 10 percig sütöttem. A sütőből kivéve azonnal meglocsoltam a citromlével és az olajjal, és meg is sóztam. Alaposan összekevertem.

Az eMpszi étrendje szerint a grillezett spárga semleges étel. A csicseriborsó-fasírttal zöldségnapra ajánlom.

2012. május 19., szombat

Reteklevél-leves Szepyke ötletéből


Amióta Szepykénél  láttam, folyamatosan napirenden tartom, hogy ezt el fogom készíteni. Már többször megvolt hozzá a reteklevél, de valahogy a csillagok együttállása hiányzott. Most együtt volt minden. Ám az most sem változott, hogy legtöbbször emlékezetből dolgozom, és csak utólag nézem meg, hogy milyennek is kellett volna lennie valójában. Így most is egy változatot állítottam elő az eredeti ötletből. Vállalható lett – szerintem. 

Hozzávalók:  1 nagy csokor (kb. 10 dkg) reteklevél alaposan megmosva, 2 db közepes krumpli, 3 szál (nagyobb) újhagyma, 2,5 dkg vaj, só, bors, fél citrom héja és leve, 2,5 dkg füstölt szalonna gyufafejnyi darabokra vágva, 1 liter víz.
Elkészítése: A kis kockákra vágott krumplit a vajon párolni kezdjük. Hozzáadjuk a karikákra vágott hagymát (a zöldje jó részét is), majd az összevágott reteklevelet. Sózzuk, borsozzuk. Amikor már saját levét elfőtte, hozzáöntünk 1 liter vizet, és addig főzzük, míg a krumpli megpuhul. Ekkor a „sűrűjét” kiszűrjük, (pl. botmixerrel) pépesítjük, majd visszakeverjük a levébe. Előbb, amíg a krumpli fő, kisütjük a szalonnakockákat. Tálalás előtt belereszeljük fél citrom (alaposan megmosott) héját, és belecsavarjuk fél citrom levét. A kisütött szalonnakockákkal és pár csepp kisült szalonnazsírral meghintve tálaljuk.

Az eMpszi étrendje szerint zöldségnapra ajánlom ezt a levest.

2012. május 11., péntek

Bodzavirágos mártás és a bodzaszörp


Az egész úgy kezdődött, hogy volt még fél liter tavalyi bodzaszörp a spájzban. De hova tartogassam, hiszen már éppen itt az új készítésének ideje. Az jutott eszembe, hogy mártást készítek belőle a bodzás gofrihoz. Nagyon ritkán használok pudingport, de ehhez most ezt találtam a legjobbnak.  Úgy valósítottam meg az ötletet, hogy 1 csomag vaníliás pudingport feloldottam 2 dl vízben, hozzákevertem a fél liter bodzaszörpöt és megfőztem a tejforralóban, mint a pudingot. Jó is lett.  De azóta frissen is elkészítettem. Mégpedig így:
Bodzavirágos mártás
Hozzávalók: 5-10 bodzavirág (méretüktől függően), 1 citrom, 1 liter víz, 20 dkg cukor, 1 zacskó vaníliás pudingpor.
Elkészítése: A bodzavirágot és a karikára vágott citromot egy nagyobb üvege tettem, szalvétával lezártam az üveg száját és három napra kitettem a napra. A harmadik nap leszűrtem. Ekkor a pudingport összekevertem a cukorral, majd hozzákevertem apránként a leszűrt bodzás levelet. Tejforralóban gyakori kevergetés mellett híg mártásállagúra főztem.
A bodzás gofri mellé adtam öntetnek, melyet szintén hamarosan leírok itt.  
Bodzaszörp-kísérlet
Nem vagyok valami nagy bodzaszörp-főző mester. Tavaly „főztem” először bodzaszörpöt mégpedig úgy, hogy nem is főztem egyáltalán.  Egy ötliteres befőttes üvegbe tettem 30-40 bodzavirágot,  4 felkarikázott citromot, és teleöntöttem az üveget vízzel. Lefedtem szalvétával. 3 napig érleltem a napon. Aztán leszűrtem, hozzákevertem 2 kg cukrot, és alaposan kimosott üvegekbe töltöttem. Nem dunsztoltam, nem tettem bele tartósítót, nem forraltam.  Lezártam az üvegeket lesz, ami lesz alapon. Nekem tavaly elállt hibátlanul. Ha az üvegeket megbontottuk, és úgy állt egy kicsit, akkor pár nap után veszetett a szörp a szép tisztaságából, sötétebb lett egy kicsit,  de akkor sem romlott meg. Az idén újból megpróbálom így, de mindenki csak saját felelősségére kövesse a példámat, mert nem vagyok biztos a dolgomban.  
Ez a mártás tipikusan azok közé az ételek közé tartozik, melyek nem annyira támogatják a súlycsökkentő törekvéseinket. De mint minden hasonlót, ezt is nyugodtan megkóstolhatjuk tésztanapi édességként, ha kíváncsiak vagyunk rá.

2012. május 10., csütörtök

Tönkölyös rúd sárgarépakrémmel



Ma az iskolába vittem ezt az összeállítást. Nagy örömömre egy csokor dicséretet learattam vele a kollégáimtól.  Az ő kérésükre gyorsan ide is felteszem.  (A sárgarépakrémhez nagyon hasonló salátát már a színes téli saláták között leírtam.)
Tönkölyös rúd
Hozzávalók: 0,5 kg teljes kiőrlésű tönkölyliszt, 0,5 kg fehérliszt (+ liszt a formázáshoz), 5 dkg élesztő, 2,5 dl tej, 5 dl langyos víz, 2-2,5 kávéskanál só, 1 kiskanál cukor.
Elkészítése: A tejet kézmelegre langyosítjuk, belekeverjük a cukrot, belemorzsoljuk az élesztőt, és hagyjuk felfutni. Közben a kétféle lisztet összekeverjük, átszitáljuk.  A sót az edény szélhez közel, körbe szórjuk a lisztbe. Az élesztőt a liszt közepébe készített „kráterbe” öntjük. (Ezzel a megoldással az a célunk, hogy az élesztő és a só közvetlenül ne érintkezzen.)  Elkezdjük összedolgozni a lisztet az élesztővel, folyamatosan adjuk hozzá a vizet, és addig dolgozunk a tésztával, amíg egynemű rugalmas anyagot kapunk, a tészta elválik az edény oldalától és a kezünktől. Ekkor meghintjük egy kis liszttel, letakarjuk, és langyos helyre tesszük. (Akinek kelesztő tála, dagasztó gépe van, használja a megszokott módon.) Kb. egy órát kelesztjük a tésztát. Ekkor lisztezett deszkára borítjuk és nyolc egyforma részre osztjuk.  A nyolc kis cipót egyenként kinyújtjuk olyan hosszú téglalappá, amilyen hosszú a tepsink. A téglalapokat a hosszabb oldaluknál kezdve feltekerjük, mint a bejglit, így kapunk nyolc rudat. Sütőpapírra bélelt v. kilisztezett tepsibe teszünk egyszerre négy rudat. Kb. fél órát hagyjuk még pihenni, majd kb. 180-200 fokra előmelegített sütőben 20-25 perc alatt megsütjük. Mikor forrón kivesszük a rudakat, vízzel átkenjük őket, majd rácsra teve hajuk kihűlni.  
Sárgarépakrém
Hozzávalók: 0,5 kg sárgarépa, 15 dkg vaj, fél citrom héja és leve, 4-5 gerezd fokhagyma, 1 evőkanál  paprikakém (Pirosarany),  só, bors, 1 késhegynyi őrölt babérlevél (snidling a díszítéshez)
Elkészítése: A sárgarépát meghámozzuk, kislyukú reszelőn lereszeljük, a fűszereket és a felolvasztott vajat hozzákeverjük.  Egy-két órára hűtőszekrénybe tesszük.
Tálaláskor a tönkölyös rudakból kb. 1 cm vastag szeleteket vágunk, megkenjük sárgarépakrémmel, apróra vágott snidlinggel díszíthetjük.

Az eMpszi étrendjét követők tésztanapi étele lehet ez az összeállítás.